Bárányhimlő
Tünetek és terjedés
A betegség 2 hét lappangás után jelentkezik. A hólyagok megjelenése előtt 2 nappal már fertőz, a fertőzőképesség kb 1 hétig tart, amíg még új hólyagok jelennek meg. A kiütések arcon, törzsön kezdődnek, a ahajas fejbőrön is jelentkeznek, majd később terjed a végtagokra. A betegség végén jelentkeznek hólyagok a legperifériásabb részeken, a tenyéren és a talpon.
A bőrtünet kiemelkedő piros kiütéssel (papula) kezdődik, mely hamar vizszerű hólyaggá alakul, később sűrűbb folyadéktartalmú hólyag pörkkel gyógyul, ami leszárad. A kiütések helyén pingmenthiányos területek maradhatnak vissza, heg nem jellemző. A pigmenthiány idővel rendeződik. A betegség nagyon fertőző: elegendő a fertőző személlyel 1 órát egy légtérben tölteni, ezidő alatt egy fogékony személy (aki nem oltott, és a beteségen korábban nem esett át) a betegséggel szinte biztosan megfertőződik. A kiütések nagyon viszketnek, láz az első 3-4 napban jellemző.
Szövődmények
Felülfertőződés: a kiütések behatolási kapunak tekinthetőek a bőrön levő kórokozók számára. Helyi elfertőződés (bőrpír, keménytapintatú beszűrt gyulladás), akár súlyosabb forma (vérmérgezés, szepszis) is kilakulhat. Testszerte megjelenő halvány pír, a szem pirosságával (kötőhártyagyulladás) szintén bakteriális felülfertőződésre utal (toxin termelő baktérium).
Kiszáradás: A szájban, béltaraktusban hasonló kiütések lehetnek, mint a bőrön, ami a folyadékbevitelt nehezítheti.
Idegrendszeri szövődmények: kisagyi gyulladás egyensúly zavarral, 2-3 héttel a betegség után széles alapon történő járás, egyensúlyvesztés jelentkezhet. Magától gyógyul.
Vírusos tüdőgyulladás: elhúzódó köhögéssel, lázzal, nehézlégzéssel járhat. Nagyobbaknál, 12-13 éves kor fölött jellemző. Vírusellenes gyógyszerek szükségesek.
Progresszív betegség: Rengeteg hólyag. nem pörkösödő hólyagok, (bevérzett is lehet) elhúzódó láz. Általában belszervi érintettséggel jár (tüdőgyulladás, csontvelő és máj érintettség). Kórházi kezelést és antivirális kezelést igényel.
Kezelés
lázcsillapítás, viszketés csillapítás (Fenistil csepp, csetirizin cepp) A hólyagokra, kiütésekre helyileg tilos krémeket, rázókeveréket tenni a felülfertőződés veszélye miatt, Max Virasooth gél ajánlott, ill. a pirosabb urvarral járó, gyulladtabb kiütések Betadin oldattal kezelhetők. Fürdés helyett zuhanyzás javasolt. 12-13 éves kor fölött vírusellenes kezelés javasolt a betegség súlyosabb lefolyása miatt. (Acyclovir, Herpesin, Telviran - vényköteles gyógyszerek)
Izoláció: 1 hétig, a fertőzőképesség idején a gyermeket otthon kell tartani, levegőre mehet (saját udvar). Közösségbe a pörkök lehullása után ajánlott menni, igy közösségbe való visszatérés általában 2 héttel a betegség kezdete után reális.
2 védőoltás (Varilrix) beadása javasolt minden gyermeknek! 2019 nyara óta kötelező 13 és 16 hónapos korban. Idősebb gyermekek számára orvosuknál kérhetik az oltást (vényköteles).